rekonštrukcie rodinného domu _Čataj_014
rekonštrukcie rodinného domu _Čataj_024
rekonštrukcie rodinného domu _Čataj_023
rekonštrukcie rodinného domu _Čataj_010
rekonštrukcie rodinného domu _Čataj_008

Návrh rekonštrukcie rodinného domu v Čataji

V Čataji,  v obci vzdialenej 8 km od Senca, stojí od roku 1990 rodinný dom so záhradou. Dom sa nachádza v relatívne pokojnej časti obce, kúsok od hlavnej ulice. Pekné prostredie, záhrada, dobrá dostupnosť do Bratislavy a mnoho iných dôvodov viedli mladý manželský pár s bábätkom k rekonštrukcii rodičovského domu.

Oslovili nás na základe publikácie našich realizovaných rekonštrukcii.

K stavbe sa dostali v roku 2012. Požiadali nás o štúdiu rekonštrukcie a my sme im ju s radosťou vypracovali. Dve verzie. Umiernenejšiu a radiálnejšiu. S rekonštrukciou klienti začnú naplno tento rok.

  • Miesto: Čataj, Slovenská republika
  • Termín rekonštrukcie: 2013

Majitelia v pôvodnom riešení uvažovali na prízemí s prevádzkou kaderníctva so samostatným vstupom a zázemím. Dom je priestranný a dispozícia domu v pôvodnom stave je v podstate dobrá. Pre náš tím to bola o to väčšia výzva.

rekonštrukcie rodinného domu _Čataj_001

rekonštrukcie rodinného domu _Čataj_002

rekonštrukcie rodinného domu _Čataj_003

 

Požiadavky  a návrh rekonštrukcie

Architektonická štúdia bola spracovaná v súlade s požiadavkami investorov. Mladí manželia chceli navrhnúť kompletnú rekonštrukciu rodičovského domu: návrh interiéru, exteriéru, farebné a materiálové riešenie.

So „zánikom“ kaderníctva na prízemí vzniklo veľa nevyužitého priestoru, ktorý bolo potrebné zužitkovať. Podobné priestory sa nachádzali v suteréne a aj na poschodí.

Dispozičné riešenie rešpektuje požiadavky klienta a existujúci stav konštrukcií. Pri vypracovaní návrhu vzniklo viacero variantov. V suteréne sme popri existujúcej garáži navrhli  tzv. „kutil zónu“ – pivnicu s vínnym kútikom, samostatnú práčovňu a multifunkčnú miestnosť ( TV room, herňa, spoločenská miestnosť,.. ).

D:prácaFURNIERMirechollekova130319_12129_holekova_mp Model

 

Priestory po bývalom kaderníctve na 1.NP sme využili na hosťovskú izbu, pracovňu (salónik, herňa) a hygienickú zónu. Navrhujeme vymeniť jestvujúcu kuchyňu za obývačku, takže od vstupu je obývačka v dlhom trakte prvá, oddelená opticky krbom a aj zmenou svetlej výšky. Od krbu ďalej nasleduje jedálenský stôl a kuchyňa z ktorej sa dá vyjsť priamo do záhrady alebo na terasu.

D:prácaFURNIERMirechollekova130319_12129_holekova_mp Model

 

Z haly na 2.NP, do ktorej ústi schodisko, sa dostávame do dvoch takmer rovnocenných detských izieb, samostatného WC, spoločnej priestrannej kúpeľne a do knižnice kombinovanej so šatníkom, z ktorej sa vchádza do spálne rodičov.

D:prácaFURNIERMirechollekova130319_12129_holekova_mp Model

D:prácaFURNIERMirechollekova130319_12129_holekova_mp Model

V nasledovných vizualizáciách si môžete okrem našich dvoch návrhov (umiernenejšej a radikálnejšej verzie) pozrieť aj výslednú verziu, ktorú si klient na rekonštrukciu nakoniec zvolil.

 

Radikálna verzia

Pri radikálnej verzii sme navrhli moderné kubistické riešenie domu s predsadenou presklenou fasádou smerom do záhrady. Zhodili sme krov a vytvorili sme terasu na časti druhého podlažia. Klientom sa táto verzia veľmi páčila a zhodnotili ju slovami:  „Keby sme išli stavať dom nanovo – chceme presne takýto…“, čo nás mimoriadne potešilo.

rekonštrukcie rodinného domu _Čataj_008

rekonštrukcie rodinného domu _Čataj_010

rekonštrukcie rodinného domu _Čataj_009

rekonštrukcie rodinného domu _Čataj_011

rekonštrukcie rodinného domu _Čataj_012

rekonštrukcie rodinného domu _Čataj_013

 

 

Umiernená verzia

V tejto verzii sme uvažovali so zachovaním pôvodnej strechy, ale bez presahov. Táto „umiernená verzia“ je totožná s už spomínaným, nami navrhovaným dispozičným riešením. Zväčšili sme okenné plochy odstránením parapetov. Odstránili sme vikiere a navrhli sme strešné okná. Zvolili sme jednoduché farebné a aj materiálové riešenie. Strešná krytina je falcovaný plech antracitovej farby a fasády biela omietka.

rekonštrukcie rodinného domu _Čataj_014

rekonštrukcie rodinného domu _Čataj_016

rekonštrukcie rodinného domu _Čataj_015

rekonštrukcie rodinného domu _Čataj_017

rekonštrukcie rodinného domu _Čataj_018

rekonštrukcie rodinného domu _Čataj_020

Návrh sme doplnili vyriešením okolia a záhrady. Navrhli sme bazén, jacuzzi, záhradný domček na „saunovanie“, posedenie alebo oslavy…

rekonštrukcie rodinného domu _Čataj_021

rekonštrukcie rodinného domu _Čataj_022

rekonštrukcie rodinného domu _Čataj_019

 

 

Výsledná verzia pre klienta

Výsledná verzia zachováva strešnú konštrukciu v pôvodnom stave. Zachovali sme presahy, ale odstránili sme všetko prebytočné – všetky „nánosy“. Tým pádom sme zachovali aj vikiere. Doplnili sme do nich potrebné okná a prispôsobili farbu omietky k streche. Klient chcel v tomto návrhu využiť vstup z radikálnej verzie. Výsledok je trochu iný, ale ako sa hovorí: „Ovca zostala celá a vlk sýty“ a to je to hlavné.

rekonštrukcie rodinného domu _Čataj_023

rekonštrukcie rodinného domu _Čataj_024

rekonštrukcie rodinného domu _Čataj_027

rekonštrukcie rodinného domu _Čataj_026

rekonštrukcie rodinného domu _Čataj_025

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Marek Pavlech

Untitled-1