Rekonštrukcia rodinného domu_Pekná cesta_006

Rekonštrukcia rodinného domu na Peknej ceste

Klienti boli so stavebným riešením rodinného domu viac-menej spokojní. Našou úlohou teda nebolo zasahovať do celkového tvaru budovy ale do praktickejšieho členenia jej interiéru. 3 hlavné zásady boli „zmenšiť, znížiť, rozdeliť“.

Rekonštrukcia rodinného domu_Pekná cesta_007

Hlavný obytný priestor, skladajúci sa z obývacej časti, jedálne a kuchyne bol priestorovo skutočne veľkorysý. Okrem veľkého plošného rozmeru mal aj dvojnásobne vyššie stropy ako je bežné. Klientom sa otvorený priestor páčil, avšak by ho radšej videli opticky útulnejší a teda menší a hlavne praktickejšie využitý. Ako sme priestor nakoniec riešili sa dozviete v nasledujúcich odpovediach.

Rekonštrukcia rodinného domu_Pekná cesta_015

Ako opticky zmenšiť priestor?

Opticky priveľká miestnosť sa dá zmenšiť mnohými spôsobmi. Medzi ne patrí šikovné rozloženie farebnosti stien a dominantných prvkov ale aj zaujímavé riešenie členenia priestoru. My sme sa napríklad pohrali s obývacou stenou umiestnením predsadeného sadro-kartónového stĺpu na zavesenie televízie. Dominantný krb je taktiež samostatne vložený do priestoru, čím od priveľkého priestranstva nenápadne odpútava pozornosť.

Ako opticky rozdeliť priestor?

Ako rozdeliť kuchyňu s obývačkou tak, aby sme zachovali jeden otvorený priestor? V tomto prípade ide skôr o riešenie optické ako fyzické. Často sa medzi spomínané priestory vloží deliaci objekt, akým môže byť barový pult alebo obojstranný knižničný regál. Taktiež sa dá pohrať s farebnosťou, ktorá by miestnosti definitívne rozlíšila. V našom prípade sme využili techniku rôznych výšok stropov. V obývacej časti sme ho ponechali vysoký a v časti nad kuchyňou sme ho opticky znížili dostavaním galérie so schodiskom.

Rekonštrukcia rodinného domu_Pekná cesta_012

Ako opticky znížiť priestor?

Fyzickým riešením je zníženie stropu napríklad pomocou sadro-kartónu. Pokiaľ chceme priestor ale znížiť len opticky, je vhodné maľovať či tapetovať steny len do určitej výšky. Zvyšná časť sa „zleje“ so stropom, čím ho opticky zníži. Takisto nábytok pri stenách by ste nemali stavať do prílišnej výšky. My sme na spodnú časť stien osadili po obvode police, čím sa priložil dôraz viac na šírku miestnosti ako na jej výšku. Poslednou čerešničkou bolo umiestnenie závesných lámp. Osadili sme ich tak nízko, aby sa človek necítil ako v kostole, ale ako doma.

Všetko o čom sme práve písali nájdete názorne ukázané na nasledujúcich vizualizáciách a fotografiách z priebehu rekonštrukcie.

Obývacia izba

Vysoký strop v obývačke sme „zútulnili“ nižším osadením svietidiel, nábytku a doplnkov.

Rekonštrukcia rodinného domu_Pekná cesta_003

Schodisko a galéria

Otvorený priestor bol opticky rozdelený dostavaním galérie a teda znížením stropu v kuchynskej časti.

Rekonštrukcia rodinného domu_Pekná cesta_005

Kuchyňa

Znížený strop kuchyni na vzdušnosti neubral. Náš návrh linky u klienta „prešiel“ až na farebnosť hlavnej steny. Odvážna antracitová bola nahradená bielou klasikou s nepravidelným kuchynským obkladom.

Rekonštrukcia rodinného domu_Pekná cesta_001

Rekonštrukcia rodinného domu_Pekná cesta_010

Rekonštrukcia rodinného domu_Pekná cesta_004

Rekonštrukcia rodinného domu_Pekná cesta_005

Spálňa a šatník         

Nakoľko nebol celý dom dispozične riešený na akékoľvek úložné priestory, prehovorili sme majiteľov obetovať tomu jednu celú miestnosť pri spálni. Z tej nakoniec vznikol šikovný šatník.

Rekonštrukcia rodinného domu_Pekná cesta_009

Rekonštrukcia rodinného domu_Pekná cesta_014

Rekonštrukcia rodinného domu_Pekná cesta_008

 

Rekonštrukcia rodinného domu_Pekná cesta_017

 

3Rekonštrukcia rodinného domu_Pekná cesta_016

Popisnejší článok o našej rekonštrukcii bol publikovaný v časopise Trendy Bývanie.

Autor fotografií: Jakub Muroň pre Trendy Bývanie

návrh a text:  arku

spolupráca na blogu:  Barbora Šablová

 

Untitled-1