Novostavba_rodinny dom_Borinka_013

Novostavba rodinného domu v Borinke

Jedného teplého dňa zimného času nás oslovila štvorčlenná rodina so žiadosťou o pomoc pri zhmotnení svojho sna – navrhnúť rodinný dom šitý na mieru. Jej požiadavky boli z časti netradičné, lebo (nielen) hlava rodiny sa venuje výcviku psov a športovej kynológií. Bolo teda treba samotný rodinný dom a pozemok prispôsobiť povolaniu budúceho majiteľa.

Pozemok sa nachádza v malebnej kotlinke Malých Karpát, v obci Borinka. Borinka je obec v okrese Malacky, ležiaca asi 20 km severne od Bratislavy, v doline Stupavského potoka na juhozápadnom okraji Malých Karpát. Nad obcou sa vypína zrúcanina hradu Pajštún z 13. storočia, ktorá bola vypálená napoleonskými vojskami na začiatku 19. storočia. Hrad Pajštún je intenzívne navštevovaný turistami i horolezcami zo širokého okolia. Turisti majú z hradu krásny výhľad na okolie, s výhľadom cez známy zámok Schloßhof až na Alpy.

Novostavba_rodinny dom_Borinka_007

vývojová škica

 

Samotná parcela je obdĺžniková, s jedným skoseným rohom. Parcela je umiestnená pri dvoch  existujúcich komunikáciách. Okolité parcely sú alebo v blízkej budúcnosti budú zastavané rodinnou zástavbou.

Novostavba_rodinny dom_Borinka_002

situácia

Navrhovaný rodinný dom sme osadili v severovýchodnej časti pozemku. Dom je osadený do mierneho svahovitého terénu bez podpivničenia, hmotovo je členený na dvojpodlažnú a jednopodlažnú časť. Vzájomným prienikom oboch hmôt vzniklo „átrium“ orientované k priazni slnka (juhozápad).

D:prácaARKUmatysekdwgrealizak140409_14264_MATISEK_BORINKA_

pôdorys 1.NP

Dispozícia objektu vychádza z požiadaviek majiteľov a z danností pozemku vzhľadom na orientáciu k svetovým stranám, k rozmerom pozemku a prevádzkového napojenia na obslužnú komunikáciu.

Zaujímavosťou prvého nadzemného podlažia je tzv. miestnosť pre psy. Táto miestnosť je prístupná zo zádveria ale aj priamo z exteriéru cez „bočný vchod“. Po vstupe do chodbičky sa napravo nachádza hosťovská izba a naľavo kúpeľňa s WC. Nosným priestorom pre rodinu – „rodinným krbom“ je hlavný obytný priestor, tvorený kuchyňou, jedálňou a obývacou izbou. Tvorí najväčšiu časť 1.NP. Pod schodiskom sa nachádza komora a vedľa nej TZB miestnosť s práčovňou. Oproti kuchynskej a jedálenskej časti je veľké presklenie orientované do záhrady s možnosťou vstupu na terasu.

D:prácaARKUmatysekdwgrealizak140409_14264_MATISEK_BORINKA_

pôdorys 2.NP

Na 2.NP sa nachádzajú dve detské izby – pre chlapca a pre dievča, veľká spálňa so šatníkom, samostatné WC a spoločná rodinná kúpelňa. Všetky okná z nočnej časti sú orientované do záhrady, k slnku a samozrejme s „výchovným“ pohľadom na koterce so psami.

Novostavba_rodinny dom_Borinka_001

 

vývojová škica

Architektúra navrhnutého domu je jednoduchá s členením na jednopodlažnú, obloženú dreveným obkladom, zastrešenú plochou strechou a dvojpodlažnú bielu časť s pultovou strechou.

D:prácaARKUmatysekdwgrealizak140409_14264_MATISEK_BORINKA_

 

D:prácaARKUmatysekdwgrealizak140409_14264_MATISEK_BORINKA_

 

výsledné pohľady

D:prácaARKUmatysekdwg140310_14264_MATISEK_BORINKA_mp Model

priečny rez

 

Novostavba_rodinny dom_Borinka_013

Novostavba_rodinny dom_Borinka_012

Novostavba_rodinny dom_Borinka_011

vizualizácie

Záhrada má slúžiť hlavne rodine, deťom. Bude mať aj „služobnú“ časť – koterce pre psov. Záhrada má väčšiu časť roka nahradiť obývaciu izbu aj jedáleň. Bude rozvoniavať bylinkami rôzneho druhu, farbiť kvetmi a hladkať nohy trávou.

V každom prípade rodinný dom má slúžiť „základu štátu“ – rodine. Bude slúžiť mladej, aktívnej a spoločenskej rodine.

 

návrh (arch.štúdia – realizačný projekt):  január – apríl 2014

realizácia: máj 2014 – (predpokladaný koniec – jún 2015)

autori:   arku ( Miro Kollár, Marek Pavlech, Maťo Ujvári, Marek Abramovič, Silvio Kováč)

blog:  Miro Kollár, Marek Pavlech

 

Untitled-1