V Rakúsku, v spolkovej republike Burgenland sa nachádza jej najsevernejšie položená obec Edelstal. Malebná obec v malebnom zákutí Malých Karpát… Týmito slovami začal posledný blog o návrhu rodinného domu v Edelstali. Klienti boli s našou prácou spokojní a oslovili nás aj na návrh interiéru. Mnohé myšlienky z architektonickej štúdie zostali v hlave alebo na papieri, a preto sme radi, že sme celý príbeh tvorby rodinného domu mohli dopovedať práve návrhom jeho interiéru.
pôdorys 1.NP
Dispozičné riešenie
Zadaním štúdie bol návrh interiéru 1.NP bez technických priestorov a garáže. Jednalo sa hlavne o hlavný otvorený priestor dennej časti (obývačka, kuchyňa, jedáleň), priestor schodiska, zádveria a hosťovskej izby s kúpeľňou.
Do objektu sa vchádza cez veľkorysé zádverie so šatníkom, veľkým taburetom a priestorom na vešiak. Do zádveria sa priamo vstupuje aj z garáže, čím zádverie plní funkciu i pachového filtra. V priestore garáže sa nachádza samostatná technická miestnosť objektu. Zo zádveria sa vstupuje do schodiskovej “haly”, ktorá je hlavným komunikačným priestorom spájajúcim obe podlažia a sprístupňujúcou všetky hlavné priestory objektu. V schodiskovej hale je navrhovaný veľkorozmerový “kvetináč”, ktorý je umiestnený pod telesom schodiska. Kvetináč je priamo osvetlený okenným otvorom po celej dĺžke schodiska. Schodisko je navrhované ako priamočiarne trojramenné. Teleso ramien bude výtvarne definované ako cikcak-ové. Priečka medzi zádverím a schodiskovou halou je navrhované ako sklenená pre optické prepojenie týchto priestorov. V schodiskovej hale je navrhovaná zabudovaná skriňa, v ktorej bude umiestnená práčka so sušičkou a zhoz prádla z II.NP na prízemie.
pôdorys 2.NP
Zo schodiskovej haly sa samostatne vstupuje do jednotlivých priestorov dominantnej časti rodinného domu – dennej časti, ktorá je tvorená obývacou izbou, jedálňou a kuchyňou. Z kuchyne sa vstupuje do skladu potravín. Dvere do skladu potravín majú byť súčasťou vstavanej skrine kuchyne, kde budú zabudované spotrebiče. Priestory dennej časti sú priamo napojené na exteriér cez celoplošnú zasklenú stenu. Zo zádveria je okrem dennej časti vstup do hosťovskej izby cez chodbu so šatníkom. Z chodby sa vstupuje do kúpeľne a WC pre hostí (nútene vetraný priestor). Na druhom nadzemnom podlaží sa nachádza nočná časť objektu. Zo schodiskovej haly sa vstupuje priamo do jednotlivých miestností – do dvoch detských spální, do spálne rodičov (cez šatník), do kúpelne a WC a do šatníka pre deti. Schodisková hala je presvetlená pomocou strešných svetlíkov, takisto i detský šatník. Ostatné priestory sú priamo nasvetlené a vetrané cez okenné plochy umiestnené na fasáde. Strecha garáže je navrhovaná ako vegetačná extenzívna strecha. Objekt je navrhovaný bez balkónov.
vizualizácia rodinného domu
idea návrhu interiéru_referenčné obrázky
Denná časť_obývačka, jedáleň, kuchyňa
Na prvom stretnutí ohľadom interiéru nám mladý manželský pár predložil svoje požiadavky. Zadali nám základne „noty“ týkajúce sa dizajnu a tiež existujúcich prvkov zo svojho bytu, ktoré by radi zakomponovali do nového interiéru. Farby preferujú skôr menej rôznorodé, línie čisté , jednoduché a materiály prírodné.
V obývacej časti sme použili tmavý kamenný obklad doplnený bielymi spodnými skrinkami a policami. Kompozíciu celej steny dopĺňa teleso zaveseného LED televízora, ktorý vo vypnutom stave pôsobí na kamennom obklade nenápadne. Dispozičné rozmiestnenie bolo nastavené už v architektonickej štúdií. Troj-sedačku a dvoj-sedačku sme doplnili dizajnovým kreslom (ležadlom). Použili sme drevený konferenčný stolík, ktorý má tvar sploštenej kocky a je rozoberateľný. Touto možnosťou stolíku a polohou sedačiek je priestor modifikovateľný pre rôzne nálady členov rodiny a ich najbližších. Všetky prvky dopĺňa kusový koberec s dlhým vlasom. Z bielej steny za sedačkou „svieti“ obraz s abstraktným umením.
Obývačka plynule prechádza do jedálenskej časti. Za chrbátom dvoj-sedačky je umiestnený biely príborník. Všetky časti jedálne a aj obývačky sú umiestnené priamo na hlavnej kompozičnej osi, alebo na ňu nadväzujú.
vývojové škice_kuchyňa variant A , variant B a obývačková stena
vizualizácie
vývojová škica_variant 2
Farba jedálenského stola nadväzuje na kamenný obklad obývačkovej steny. Stôl je tmavý, grafitovej farby s drevenými nožičkami. Stoličky sme navrhli čalúnené výraznej modrej farby taktiež s drevenými nožičkami. Na stene za stolom je navrhnutý druhý obraz. Ten je tiež centrovaný na os celej kompozície. Klientka prejavila túžbu použiť prvok „krištálu“, použili sme teda zavesené sklenené svietidlo nad jedálenský stôl.
Na rozdiel od architektonickej štúdie sme pri navrhovaní kuchyne použili v rámci steny so zabudovanými spotrebičmi a vstupom do komory niku, aby sme zväčšili plochu pracovnej dosky. Nika sa bude dať uzatvárať špeciálnym systémom, čiže filozofia celistvej kuchynskej steny zostane zachovaná. Kuchynský „polostrov“ je navrhnutý drevený (drevené čielka a korpusy) so subtílnou pracovnou doskou z umelého kameňa šedej farby. Použili sme nenápadný prisadený digestor.
Schodisko
vývojová škica_schodisko
Priestor a teleso schodiska bol prepracovaný už v architektonickej štúdií. Fasáda je po celej dĺžke schodiska až po vstup do domu presklená. Schodisko je navrhnuté ako priamočiare, trojramenné a výtvarne sa dá definovať ako cikcak-ové. Pod schodiskom je navrhnutý veľkorozmerový “kvetináč”.
Dažďový prales v schodiskovej hale…
Zábradlie sme navrhli „lankové“ ( napnuté oceľové lanká) kotvené do kvetináča a do stropnej dosky. Filozofiou bolo vytvoriť kulisu z raslín. Ťahavé rastliny by zabezpečovali jedinečnosť a zčasti intimitu prevádzkovej časti domu.
vizualizácie_schodisko
Rastliny by sa ťahali po „zábradlí“. Pod ťahavými rastlinami a pod schodiskom bližšie k fasáde sme navrhli veľkolisté rasliny, ktoré imitujú podrast v dažďovom pralese.
Rôznorodú kresbu listou vyzdvihujeme dramatickým nasvetlením vo večerných hodinách zo „spodu nahor“, schované v hrane kvetináča.
Hosťovská izba
vizualizácie_hosťovská izba
V hosťovskej izbe bola požiadavka zakomponovať existujúci mobilár. Použili sme existujúcu posteľ a etno stoličku. Atmosféru sme doplnili jemnou tapetou s rastlinným motívom, solitérnym vešiakom – nemým sluhom, komodou a doplnkami.
vývojová škica_variantné riešenie hosťovskej izby
Kúpeľňa
vizualizácia kúpeľne na 1.NP
V kúpeľni sme navrhli zrkadlovú skrinku, ktorá nadväzuje na predstienku zavesného WC. Skrinka pod umývadlo je drevená, dlažba a obklad svetlý, veľkoformátový. V sprchovom kúte je navrhnutý rošt z exotického dreva.
návrh (arch.štúdia): máj 2014
autori: arku ( Miro Kollár, Marek Abramovič, Maťo Ujvári, Marek Pavlech a Silvio Kováč)
blog: Miro Kollár, Marek Pavlech