navrh interieru_Nove Mesto nad Vahom_10

Zo starého nové

premena vidieckeho domu na príjemné bývanie podľa súčasných trendov

Ešte počas minulého roku sme vypracovali niekoľko štúdií na rekonštrukcie starších rodinných domov. Toto bol jeden z nich:

Zadanie

Ako sa hovorí, keď Vám klient „sadne“ a spolupracuje, navrhovať pre neho je splneným snom. Inak tomu nebolo ani v prípade tejto štúdie interiéru domu. Bol to typický dom z rokov 50-tych. Požiadavka bola jednoznačná – vytvoriť pre budúcich obyvateľov domu príjemné prostredie na bývanie, prácu a relax. Klient sa venuje hudbe a má spoločne s partnerkou pomerne jasnú víziu o tom, ako by mala ich každodenná rutina vyzerať. Napasovať sa do ich predstáv bola preto hračka.

Dovoľte nám predstaviť zámer interiérového riešenia:

Návrh

navrh interieru_Nove Mesto nad Vahom_01

 

Situácia

Dom je umiestnený na nároží uličnej zástavby. Vstup smerovaný na severovýchod a orientácia k svetovým stranám bola vyhovujúca.  Na diskusiu ostalo umiestnenie parkovacieho miesta, ktoré sme sa nakoniec rozhodli situovať zo strany medzi „náš“ a susedný dom so vstupom z rušnejšej ulice. Tým sme Tichú ulicu naozaj zachovali tichou.

Záhradný domček sme umiestnili v dostatočnej vzdialenosti od domu, aby zachytil aj tie najpríjemnejšie juhozápadné lúče počas dlhých letných dní. Romantickú idylku v prírodnom prostredí sme podporili aj vonkajším sedením v tesnej blízkosti vstupu na balkón.

navrh interieru_Nove Mesto nad Vahom_02

 

 

Interiér

Koncept sme postavili na výrazných farbách v kombinácii s originálnym dizajnom. Takýto interiér sa snaží na jednej strane šokovať, ale zároveň pôsobiť harmonicky. Kombinácia nábytkových prvkov jednoduchých tvarov doplnené barokovými (vintage) akcentmi zabezpečuje želaný efekt.

navrh interieru_Nove Mesto nad Vahom_03

Podzemné podlažie

Pôvodný dom bol podpivničený, preto by bola škoda nevyužiť tento aspekt čo najefektívnejšie. Okrem technických a skladových priestorov tu zostalo dostatok miesta pre dielňu, nahrávacie štúdio, či miestnosť pre domáce kino a fitness. Zdá sa Vám to zbytočné? Pre náš aktívne žijúci pár to nebolo ničím výnimočné. Už pri komunikácii žiarili entuziazmom a rozvahou, preto sme nemali ani snahu vyhovoriť im akýkoľvek z ich neštandardných nápadov.

 

Prízemie domu – denná zóna

Zádverie            

Zádveriu dominuje žltá farba podlahy, ktorá je však vnímaná viac priestorovo ako plošne, pretože prebieha plynulo na schodiskách aj podestách. Dramatickosť priestoru dodávajú svietidlá nad schodiskom. Ich upevnenie na otočných ramenách pôsobí nekonvenčne a dynamicky.

navrh interieru_Nove Mesto nad Vahom_04

 

http://ide.dk/661/JOB+BORDLAMPE+MAT+GRAa/66100718

http://www.lysmesteren.dk/jjtheoriginal/jjbordlampematsort/p/13225/#product-image-2

 

Zo zádveria je stúpajúcim ramenom schodiska sprístupnená obytná časť domu a klesajúcim ramenom suterén domu. Denná zóna bytu začína vstupnou halou, ktorá je priamo prepojená s kuchyňou a obývacou izbou.

navrh interieru_Nove Mesto nad Vahom_05

Hala je definovaná aj ako priestor pre knižnicu. Svetelné podmienky počas dňa neboli vyhovujúce, preto sme tento nedostatok riešili prostredníctvom stropného svetlíka. Veľmi elegantným riešením je barrisol, ktorý zároveň rozptyľuje dopadajúce slnečné lúče a rovnomerne šíri svetlo do priestoru.

navrh interieru_Nove Mesto nad Vahom_07

navrh interieru_Nove Mesto nad Vahom_06

 

Kuchyňa_ jedáleň_obývacia izba

Ústredným priestorom každého domu sú miestnosti, kde trávime najviac času. Naším cieľom bolo koncipovať tento centrálny priestor vzdušne a priestranne. Pristúpili sme preto k vybúraniu priechodu medzi halou a obývacou izbou. Oddelenosť či prepojenosť kuchyne a obývacej izby je vždy na diskusiu s klientom. Úplným prepojením vznikajú rušivé vplyvy na zmysly: zrak, čuch a sluch. Vizuálnym predelením sme mieru rušivých vplyvov aspoň čiastočne eliminovali.

Ak sa Vám zdá, že kuchyňa má príliš veľa úložného priestoru a malú pracovnú plochu, nenechajte sa pomýliť. Pracovná plocha pokračuje tesne vedľa bloku vysokých skríň s chladničkou. Takto sa nám podarilo vytvoriť dostatok miesta na riady, potraviny, prípravu jedla, ba dokonca je možné pracovný pult využiť ako sedenie „za barom“.

navrh interieru_Nove Mesto nad Vahom_08

Na kuchyňu priamo nadväzuje jedáleň. Osem pohodlných miest na sedenie je dostatok aj pre rodinné stretnutia či posedenie so známymi. Pri organizovaní väčších rodinných osláv je ešte stále šanca rozšíriť stôl, pridať ďalšie dve stoličky a miesta bude stále dosť. Aj tak málo? V tom prípade je možné usporiadať hoci aj „garden party“ :).

navrh interieru_Nove Mesto nad Vahom_09

Obývacia izba taktiež „svieti“ dožlta. Farebná stena je doplnená obrázkami a rodinnými fotkami. Sedenie sme navrhli pohodlné a dostatočne priestranné, otvorené smerom k vstupu. Obývačková stena je jednoduchá, a preto umožňuje vyniknúť ostatným, dominantnejším prvkom ako sú svietidlá a pod.

navrh interieru_Nove Mesto nad Vahom_10

navrh interieru_Nove Mesto nad Vahom_11

 

http://www.ligne-roset.sk/products.php?p=147&t=0&link_productID=0&g=6&dID=0&action=edit

http://goodandglam.blogspot.sk/2011/01/table-with-side-of-function.html

http://acasadasgurias.com/2012/11/13/spikes-e-tachas/

http://www.bonluxat.com/a/nathalie-dewez-lamp-06.html

http://www.javorina.sk/index.php?lng=sk&vyber=vyrobky&druh=stoliky&vyrobok=RW90&st=2

 

navrh interieru_Nove Mesto nad Vahom_12

 

http://www.fastcodesign.com/1668934/wanted-a-basket-that-bounces-like-kinetic-art

http://www.walshandvolk.com/5-steps-perfect-photo-wall-collage/

 

Prízemie domu – nočná zóna

Spálňa

Spálňu rodičov sme situovali do severozápadného nárožia domu. Pôvodne sa tu nachádzala kuchyňa a kúpeľňa so špajzou. Nepotrebné priečky sme odstránili a za vstupom vytvorili šatník. Tapeta s barokovým (vintage) motívom a svietidlá od Ligne Roset sa dopĺňajú a vytvárajú harmonizujúci priestor spálne. Dominuje tu taktiež žltá farba podporená tmavým masívnym nábytkom.

navrh interieru_Nove Mesto nad Vahom_13

navrh interieru_Nove Mesto nad Vahom_14

navrh interieru_Nove Mesto nad Vahom_15

navrh interieru_Nove Mesto nad Vahom_16

 

http://gingerandgold.typepad.com/my_weblog/walls/

http://burehosp.info/jonathan-adler-whitaker-malibu-sand-ottoman-tote-handbags.aspx

http://www.architonic.com/pmsht/louis-5d-ligne-roset/1069877

 

Detská izba

Aj napriek tomu, že klienti zatiaľ žiadne deti nemali, vytvorili sme miestnosť pre ich budúce ratolesti. Izba bola dostatočne slnečná a veľká, preto sme nemuseli šetriť priestorom – dve lôžka, skriňa, dva pracovné stoly a stále dostatok miesta na hry a bláznenie. Hravosť sme podporili detskými motívmi na stenách.

navrh interieru_Nove Mesto nad Vahom_17

navrh interieru_Nove Mesto nad Vahom_19

navrh interieru_Nove Mesto nad Vahom_18

 

Kúpeľňa

Pre štvorčlennú rodinu je dostatočne veľká kúpeľňa veľmi dôležitá. Ranné špičky osobnej hygieny sme odľahčili dvomi umývadlami. Problémovým bodom sa stalo wc, ktoré by v ideálnom prípadne nemalo byť súčasťou kúpeľne. V zádverí (len o pár metrov ďalej) sa však nachádza samostatné wc, preto sme na toto riešenie pristúpili. Vaňu sme volili širšiu a doplnili o sprchovaciu zástenu. Tým  sme vyhoveli obom klientom.

navrh interieru_Nove Mesto nad Vahom_20

navrh interieru_Nove Mesto nad Vahom_21

Pri navrhovaní interiéru sme sa pokúsili odraziť nielen požiadavky na funkčnú či finančnú stránku, ale aj charakter samotných klientov. Či sa nám to podarilo je otázka smerovaná na majiteľov tejto nehnuteľnosti. Vašou úlohou je zhodnotiť, ako by ste sa v takomto interiéri cítili Vy.

Ak sa Vám naša štúdia na rekonštrukciu páčila, alebo hľadáte riešenia na úpravy vlastného bývania, neváhajte pridať komentár, alebo nás osloviť prostredníctvom e-mailu.

 

Bc. Lenka Bátovská

Untitled-1