Pripravili sme pre Vás jednoduchý zoznam krokov, ktorými je dôležité si prejsť pri zariaďovaní svojho bývania. Kedže sme nedávno zariadili interiér vzorového bytu pre fínsku developerskú spoločnosť, našili sme tieto kroky na severskú nôtu.
Škandinávsky dizajn
Škandinávsky dizajn vychádza z funkcionalizmu. Kladie dôraz na funkčnosť, je veľmi triezvy, striedmy až strohý „s pokorou ku každodennosti“. Vyznačuje sa premyslenou jednoduchosťou. Ďalším znakom je, že škandinávsky štýl je nenáročný a vyhýba sa oblinám. Jednoduchý dizajn ,ale výrazná kontrastná grafika, vychádzajúca častokrát z folklóru. Pôsobenie chladných farieb je tlmené množstvom použitého dreva a textilu. Škandinávsky dizajn je predovšetkým jednoduchý, vzdušný, biely (svetlý), priestranný, prepojený s prírodou, minimalistický, skromný…
- V prvom rade začnite dôkladným hľadaním a skúmaním štýlu. Pomôžu knihy, internet, diela známych škandinávskych dizajnérov, alebo aspoň známi zo severu. Možno sa smejete, že tento krok je očividný. Ak by ste ho ale preskočili, veľmi ľahko sa Vám môže stať, že zo severského štýlu sa zrazu stane niečo neidentifikovateľné.
interiér bytu v škandinávskom štýle
inšpiračné koláže, ktoré vystihujú škandinávsky štýl. Tieto koláže sme vytvorili pri návrhu prezentačného bytu Tarjanne, Dúbravka – www.yithome.sk
Severský dizajn je jednoduchý a čistý. Zameriava sa na prírodné materiály (hlavne drevo, ktorého je v Škandinávii požehnane) v kombinácii s modernými materiálmi a povrchmi (plast, lak,..) Priestory sú väčšinou nenápadnej bielej, jemnej sivej alebo béžovej farby a v nich sa vynímajú výraznejšie solitéry. Napriek pozornosti, ktorú tieto skvosty pútajú, nenarúša sa ani v najmenšom harmónia, ktorá zo škandinávskych interiérov vyžaruje.
2. Po tom, ako si spravíte akú takú predstavu o severskom štýle, začnite si zhromažďovať obrázky nábytkových prvkov a doplnkov, ktoré Vás zaujali. Nám niekedy veľmi pomáha, keď si zo zozbieraných obrázkov vytvoríme koláže. Vďaka nim si nie len ujednotíme predstavu o farebnosti a materiáloch, ale tiež sa dostaneme o krok bližšie k atmosfére, ktorú by mal interiér vyžarovať.
Keď sa už raz rozhodnete pre 2-3 dominantné farby v akých by ste chceli interiér držať, neodbočujte od svojich predstáv. Mohol by z toho, namiesto oázy pokoja, vzniknúť poriadny chaos.
3. Po viac-menej pocitovo orientovaných krokoch je čas zamerať sa na technickú časť – rozloženie zariaďovacích prvkov v pôdoryse. Ak už máte predstavu o farebnosti a materiáloch, treba porozmýšľať o tipoch, rozmiestnení a správnych rozmeroch nábytku.
pôdorys prezentačného bytu Tarjanne, Dúbravka – www.yithome.sk
Pre nás ako architektov je najjednoduchším riešením, samozrejme, ručné škicovanie a následné prekreslenie do počítača. Niektorým ľuďom zase vyhovuje nastrihať si kartóny do rozmerov nábytku a pre ľahkú predstavu si nimi “pozariaďovať“ celý byt. O niečo menej pracné to môže byť s malými papierovými výstrižkami na pôdoryse zmenšenom v určitej mierke.
4. Ďalším krokom je výber reálnych zariaďovacích prvkov, či návrh nábytku na mieru. Toto je chvíľa, kedy sa s klientami vždy najlepšie spoznáme. Je to čas neustálej komunikácie, načúvania, a usmerňovania. Je to najkrajšia práca v rámci interiérového dizajnu.
Výber zariaďovacích predmetovl. Tieto koláže sme vytvorili pri návrhu prezentačného bytu Tarjanne, Dúbravka – www.yithome.sk
Pre vdýchnutie severskej atmosféry do vzorového bytu Tarjanne sme sa rozhodli použiť niektoré dizajnové kúsky priamo z rúk známych severských dizajnérov, akými sú Seppo Koho, Miina Äkkijyrkkä, Maija Louekari, Katrin Petursdootir&Michael Young, či Philip Bro.
5. Po dosiahnutí vzájomného konsenzu s klientami, začneme zapracovávať spoločné predstavy do pokiaľ možno čo najrealistickejšej 3D vizualizácie priestoru. Tento krok vyžaduje profesionálne vzdelanie, ale nie je nevyhnutný. Z vlastných skúseností si však dovolíme tvrdiť, že býva mimoriadne nápomocný. Nie každý človek má predsa perfektnú predstavivosť.
„…z koláže do vizualizácie…“
Všimnite si škandinávske prvky – svetlé drevo v kombinácii s lesklou bielou tvoria jednoduchý, čistý priestor a dva výrazné solitéry s kontrastnými farbami mu dodávajú šmrnc.
6. Finálnou fázou zariadenia bytu v severskom štýle je objednanie vybraného nábytku, doplnkov a spustenie výroby nábytku na mieru. Kým sa zhromaždí všetko objednané, je čas na obkladačské, murárske a maliarske práce, a v neposlednom rade tiež vyriešenie vedenia plynu, vody a elektriny. Po montáži nábytku sa priestor zvýrazní vkusnými doplnkami a dekoráciami.
2012 – nami navrhnutý a zariadený prezentačný byt Tarjanne, Dúbravka – www.yithome.sk
2012 – nami navrhnutý a zariadený prezentačný byt Tarjanne, Dúbravka – www.yithome.sk
Návrh a realizácia: arku
spolupráca: Ing.arch. Barbora Ujvári
text: arku
spolupráca na blogu: Barbora Šablová
viac info o projekte: časopis Pekné bývanie 2/2013
http://zena.sme.sk/c/6647594/bozidara-turzonovova-manzelstvo-je-tazke-zamestnanie.html
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=742486522446198&set=a.742486502446200.1073741836.735632389798278&type=1&permPage=1
https://www.facebook.com/pages/Arku/735632389798278